Opinie Prawne
Kancelaria przygotowuje szereg opinii prawnych. Poniżej podajemy przykłady:
- Jakie są konsekwencje prawne wynikające z posiadania przez zlecającego opinię (spółkę z o.o.) udziałów w innej spółce z o.o. w przypadku wydania przez sąd postanowienia o upadłości tej spółki?
- Jakie są zasady utworzenia stowarzyszenia zwykłego?
- Jakie są zasady egzekucji z nieruchomości obciążonej hipoteką przez wierzycieli innych niż hipoteczni?
- Czy firma przewozowa świadcząca usługi przewozu osób w formie przewozów regularnych i okazjonalnych może dokonywać usług przewozowych
- Z miejsca wskazanego przez pasażera do miejsca zamieszkania pasażera?
- Z miejsca zamieszkania pasażera do miejsca wskazanego przez pasażera bądź inną osobę zlecającą?
- Czy umowa przedwstępna dotycząca oddania do używania i pobierania pożytków jest umową dzierżawy czy umową najmu?
- Czy wobec braku określenia w umowie przedwstępnej dzierżawy, kalendarzowo określonej daty zawarcia umowy przyrzeczonej, umowa ta jest nieważna?
- Dzierżawca nie spełnia świadczenia polegającego na zawarciu umowy przyrzeczonej (umowy dzierżawy) bądź w sposób nienależyty spełnia to świadczenie. Czy w związku z tym wydzierżawiający może żądać od dzierżawcy odszkodowania i jak ustalić można jego wysokość?
- W jaki sposób można otrzymać i utracić członkostwo w spółdzielni produkcji rolnej?
- Czy z ustaniem członkostwa w spółdzielni produkcji rolnej związane są niekorzystne skutki finansowe?
- Jaki wpływ na mienie spółdzielni produkcji rolnej mają sprawy sądowe prowadzone przeciwko Agencji Nieruchomości Rolnych?
- W jaki sposób można objąć we faktyczne władanie majątek spółdzielni produkcji rolnej?
- Czy spółka sprzedająca lokale w dużej nieruchomości, po powstaniu w tej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej ma obowiązek dokonywać opłat na poczet zarządu nieruchomością wspólną na rzecz wspólnoty mieszkaniowej?
- Czy wskazana wyżej spółka ma obowiązek dokonywać opłat za korzystanie z nieruchomości wspólnej polegające na umieszczaniu reklamy graficznej?
- Jakie są zasady inkorporacji jednej spółki przez drugą spółkę?
- Czy po inkorporacji spółki, istnieje możliwość rewaluacji w stosunku do spółki, która zanotowała straty w wysokości 250.000 Euro?
- Czy w przedsiębiorstwie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, których występowanie w środowisku pracy powinno być ujawnione w świadectwie pracy pracownika?
- Jakie są przewidziane prawem sposoby obniżenia kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników?
- W jaki sposób kontrahent spółki lub jej wspólnik może dofinansować spółkę?
- Jakie są możliwości ustanowienia zabezpieczenia takiego dofinansowania na majątku spółki.
- Czy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, po upływie okresu pobierania przez niego z tytułu wynagrodzenia i zasiłku w sytuacji, gdy złożył on wniosek o przyznanie renty, lecz nie została jeszcze wydana przez ZUS decyzja o przyznaniu renty ani świadczenia rehabilitacyjnego?
- Czy istnieje obowiązek prowadzenia przez przedsiębiorców ewidencji substancji kontrolowanych oraz uiszczania opłat na podstawie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową? a. Co wskazana ustawa określa? b. Jakie są obowiązki podmiotu produkującego, stosującego bądź regenerującego substancję kontrolowaną? c. Jakie są obowiązki podmiotu używającego produktów, substancji i urządzeń zawierających substancję kontrolowaną? d. Co ewidencja substancji kontrolowanych powinna w szczególności obejmować? e. Jakie są opłaty do wprowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej substancji kontrolowanych oraz jakie sankcje grożą osobom nie prowadzącym ewidencji substancji kontrolowanych?
- Jakie przedsiębiorstwa są zobowiązane do składania sprawozdań o masie wywiezionych za granicę opakowań (OPAK-3)?
- Czy istnieje obowiązek odzysku i recyklingu opakowań przywiezionych z produktem z krajów Unii Europejskiej? a. Jakie są obowiązki przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach? b. Kiedy należy złożyć marszałkowi województwa zawiadomienie o wewnątrzwspólnotowym nabyciu produktów w opakowaniach z papieru i tektury? c. Kiedy musimy zapłacić opłatę produktową? Co się stanie gdy przedsiębiorstwo bądź organizacja nie uregulują opłaty produktowej? d. Co się stanie w przypadku kiedy przedsiębiorca eksportuje opakowania, które wcześniej importował na terytorium Polski?
- Co to jest procedura REACH? Na czym się opiera i kto ma obowiązki wynikające z tego systemu?
- Czy istnieje obowiązek informowania Inspektora ds. Substancji Chemicznych o sprowadzeniu mieszaniny niebezpiecznej przez osobę fizyczną bądź prawną?
- Jakie są metody oraz konsekwencji prawne zbycia nieruchomości stanowiącej własność spółki X na rzecz Prezesa Zarządu i jedynego udziałowca tej spółki, a. Jakie są skutki prawne i podatkowe w przypadku wynajęcia tej Nieruchomości przez nowego właściciela na rzecz spółki X w której jest on jedynym udziałowcem i Prezesem Zarządu. b. Jakie są skutki prawno-podatkowe dla nowego właściciela w przypadku wynajmu tej nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz skutków prawno-podatkowych w przypadku wynajmu świadczonego poza działalnością gospodarczą?
- Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracowników zagrożonych promieniowaniem laserowym ? a. Jak ocenić ryzyko zawodowe związane z ekspozycją pracowników na promieniowanie optyczne, wynikających z konkretnych uwarunkowań panujących w miejscu pracy? b. W jaki sposób wyznaczyć sposób ekspozycji na promieniowanie? c. Jakie są minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne?
- Czy istnieje możliwość traktowania materiałów stanowiących pozostałość materiału produkcyjnego jako produktów ubocznych a nie jako odpadów?
- Którzy przedsiębiorcy są w obowiązku sporządzania raportu i wprowadzania go do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (KOBIZE)?
- Czy na podstawie europejskiego orzecznictwa istnieje możliwość zakwalifikowania materiału powstałego w procesie produkcyjnym jako produktu ubocznego, który może być wykorzystany przez inny podmiot?
- Czy organ mógłby wydać zezwolenie na odzysk odpadów spółce X, jeśli odzysk ten zachodziłby w instalacji należącym do spółki Y?
- Jak należy składować odpady poprodukcyjne?
- W jakim trybie można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem który nie przedstawił aktualnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, po 31 dnia nieobecności w pracy spowodowanym wypadkiem przy pracy?
- Czy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, (po upływie okresu pobierania przez niego z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku) w sytuacji gdy złożył on wniosek o przyznanie renty?
- Firma X wystawia faktury VAT w języku polskim, jednakże nazwa towaru podawana jest w języku obcym. Czy opisanie w ten sposób przedmiotu faktury jest zgodne z prawem?
- Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika poddania się badaniu trzeźwości po przyjściu do pracy?
- Czy pracownicy karmiącej dziecko piersią pracodawca ma obowiązek udzielić przerwy na karmienie? Jeśli tak to w jaki sposób?
Kancelaria Prawna
Kamil Zieliński - radca prawny
ul. Narutowicza 11/14 (I piętro)
70-240 Szczecin
Tel./Fax:
+48 91 813 75 90-91
Tel.kom.:
+48 509 900 751
e-mail: kancelaria@doradcyprawni.com
Kamil Zieliński - radca prawny
ul. Narutowicza 11/14 (I piętro)
70-240 Szczecin
Tel./Fax:
+48 91 813 75 90-91
Tel.kom.:
+48 509 900 751
e-mail: kancelaria@doradcyprawni.com
Kancelaria w Mediach/Aktualności
- 2022-12-08 Odznaka honorowa "Za pomoc prawną dla uchodźców - 2022"
- 2022-09-14 kolejna wygrana z BNP Baribas Bank Polska SA - kredyt CHF
- 2022-03-30 KOLEJNA KORZYSTNA UGODA W SPRAWIE BUDOWLANEJ
- 2022-03-29 Zapraszamy do obserwowania naszego konta na Instagramie!
- 2021-12-23 Zmiana godzin i dni pracy w okresie Świąteczno-Noworocznym!
- 2020-10-27 KORONOWIRUS- PRZEDSIEBIORCY-SPRAWY SĄDOWE- ZWYKLI LUDZIE Pandemia rozpatrywana w trzech aspektach podczas spotkania mec. Kamila Zielińskiego, radcy prawnego w studiu Radia Plus Szczecin.
- 2020-10-21 Co w życiu jest pewne?, oczywiście ZMIANY! Obniżyliśmy ceny porad prawnych on-line!
- 2020-05-26 Koniecznie przeczytaj, jeśli jeszcze się zastanawiasz co zrobić ze swoim kredytem we frankach szwajcarskich CHF!
- 2020-04-08 Bezpłatne porady prawne w ramach akcji RatujBiznes - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców!
- 2020-01-01 Godziny pracy 2 i 3 stycznia 2020.
Kancelaria on-line
Informacje dodatkowe
Niektóre orzeczenia i ugody