Po upływie wypowiedzenia umowy o pracę dostałem to… i nie wiedziałem o co chodzi - z
tym „o co chodzi” zgłosiłem się do radcy prawnego Kamila Zielińskiego. I wygrałem w
sądzie, ale od początku…

- Pracowałem blisko 22 lata w tej firmie. Złożyłem wypowiedzenie umowy - wszystko zgodnie ze sztuką - i po trzech miesiącach umowa o pracę mi wygasła.

- Po kilku dniach od zakończenia okresu wypowiedzenia otrzymałem polecony z pismem od byłego pracodawcy. Pewnie jakieś dokumenty - pomyślałem - ale oświadczenia, że zostałem zwolniony dyscyplinarnie i bez okresu wypowiedzenia się nie spodziewałem.

- Żona powiedziała: Paweł idź do prawnika! Ale jak? Co? Zacząłem szukać. Popytałem znajomych. Dostałem namiar i poszedłem, bo opinie mieli solidne.

- Prawnik przeanalizował wszystko i dał rozwiązanie. Zaufałem, bo wiedział o czym mówi. Nie zawiodłem się i z czystym sumieniem polecam kancelarię prawną i samego radcę prawnego Kamila Zielińskiego.

Tak to wyglądało z perspektywy Pana Pawła. Ja spojrzałem na to mniej emocjonalnie i bardziej po „prawniczemu”. Przeanalizowałem sytuację i mieliśmy dwie opcje: odwołanie się do zwolnienia dyscyplinarnego lub prostszą drogę, polegającą na zażądaniu sprostowania świadectwa pracy, gdzie jako przyczynę rozwiązania umowy pracodawca wskazał „dyscyplinarkę” (art. 52 § 1 ust. 1 kodeksu pracy).

Zaproponowałem Klientowi drugą opcję - nie można bowiem rozwiązać umowy o pracę z byłym pracownikiem. Wystąpiliśmy do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Odmówił, gdyż wydawało mu się, że rozwiązanie umowy wręczone dwa dni po zakończeniu zatrudnienia również jest skuteczne. Wówczas poszliśmy do Sądu Pracy.

Sąd przyznał nam rację i były już pracodawca Pana Pawła został zobowiązany do sprostowania świadectwa pracy oraz pokrycia kosztów postępowania. Prawnikom pracodawcy umknął niuans - data nadania, a data odebrania przesyłki poleconej, to dwie różne daty. Niuanse często ważą na werdykcie sądowym. Radcy prawni w mojej kancelarii są na to bardzo wyczuleni. Oczekujemy uprawomocnienia wyroku.

Dziękuję za zaufanie i służę pomocą,

Radca Prawny - Kamil Zieliński 

Kancelaria Prawna Szczecin