Dopóki piłka w grze… warto wnosić apelację – na przykładzie naszego Klienta
Ileż to razy wydaje się nam, że mamy pewną wygraną w sądzie… sprawa oczywista, nawet nie ma o czym mówić. Huk opadającej szczęki po usłyszeniu wyroku i przegranej sprawie w I instancji – nam, doświadczonym radcom prawnym – pewnie odbija się echem w sądzie przez kolejne tygodnie!
Ale po kolei, bo sprawa dotyczy Was, chcących zamieszkać na swoim. Własny dom, nowy i urządzony dokładnie tak, jak sobie wymarzyłem… tym się kierował nasz Klient. Niestety wybór dewelopera nie był zbyt fortunny. Choć na marginesie, ten problem dotyczy wielu z nas, niestety. Nie wszystkich deweloperów na rynku budownictwa cechuje etyka, uczciwość i budowanie „jak dla siebie”.
Na przykładzie naszego Klienta, deweloper nie był „wzorowym” przedsiębiorcą. Nazwijmy go - pan Marek (dane zmienione), zrobił wszystko co mógł, aby zrealizować swoje marzenie o nowym, wymarzonym M. Podpisał umowę rezerwacyjną i wpłacił zaliczkę w wysokości 30 tys. złotych. Zobowiązał się do kupna domu w terminie 30 dni po podpisaniu umowy przedwstępnej u notariusza, po otrzymaniu kompletu dokumentów od dewelopera… Niestety do tego nie doszło.
Dlaczego? Deweloper nie wywiązał się z dostarczenia lub źle zrozumiał co znaczy komplet niezbędnych dokumentów wymaganych przez notariusza do sprzedaży, ale przede wszystkim zapomniał (!) poinformować naszego Klienta o dacie jej podpisania. „Umknął” mu fakt zakończenia prowadzonej inwestycji. Tym samym uchylił się od podpisania umowy, co jest oczywiste w świetle prawa.
Niemniej, sąd pierwszej instancji nie dopatrzył się ewidentnej winy dewelopera i oddalił powództwo! Zawsze ważymy argumenty stron, niuanse i możliwości – w tym przypadku nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości… Wnieśliśmy odwołanie i wygrana Pana Marka w II instancji z nierzetelnym deweloperem (Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy, sygn. II Ca 850/23). Ale skąd takie dwa skrajne wyroki?
Może to wynikać z kliku przyczyn: doświadczenia w orzekaniu w trudnych sprawach, obłożenia czy zwykłego błędu sądów w I instancji. Niemniej, tendencja do pomyłek sądów się pogłębia. Wskaźnik stabilności spadł od poziomu około 60% w 2020 r. (brak najnowszych danych). Oznacza to tyle, że po odwołaniu jedynie około 59% wyroków spraw gospodarczych jest utrzymywana w II instancji.
Dlatego, bądźcie czujni, uczcie się na błędach innych lub korzystajcie z profesjonalnych prawników przed przystąpieniem do zawarcia umowy z deweloperem! Powiedzenie „Polak mądry po szkodzie” w przypadku tak ogromnej inwestycji jest raczej niewskazane i nie powinno padać z Waszych ust…
Kamil Zieliński - radca prawny
ul. Narutowicza 11/14 (I piętro)
70-240 Szczecin
Tel./Fax:
+48 91 813 75 90-91
Tel.kom.:
+48 509 900 751
e-mail: kancelaria@doradcyprawni.com
- 2022-12-08 Odznaka honorowa "Za pomoc prawną dla uchodźców - 2022"
- 2022-09-14 kolejna wygrana z BNP Baribas Bank Polska SA - kredyt CHF
- 2022-03-30 KOLEJNA KORZYSTNA UGODA W SPRAWIE BUDOWLANEJ
- 2022-03-29 Zapraszamy do obserwowania naszego konta na Instagramie!
- 2021-12-23 Zmiana godzin i dni pracy w okresie Świąteczno-Noworocznym!
- 2020-10-27 KORONOWIRUS- PRZEDSIEBIORCY-SPRAWY SĄDOWE- ZWYKLI LUDZIE Pandemia rozpatrywana w trzech aspektach podczas spotkania mec. Kamila Zielińskiego, radcy prawnego w studiu Radia Plus Szczecin.
- 2020-10-21 Co w życiu jest pewne?, oczywiście ZMIANY! Obniżyliśmy ceny porad prawnych on-line!
- 2020-05-26 Koniecznie przeczytaj, jeśli jeszcze się zastanawiasz co zrobić ze swoim kredytem we frankach szwajcarskich CHF!
- 2020-04-08 Bezpłatne porady prawne w ramach akcji RatujBiznes - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców!
- 2020-01-01 Godziny pracy 2 i 3 stycznia 2020.