Do naszej Kancelarii zgłosił się Pan Marian, który korzystając z promocji nabył wyjątkowy ekspres do kawy. Niestety ekspres po tygodniu przestał działać – młynek nie mielił kawy.
Sprzedawca, do którego Pan Marian zgłosił się, początkowo nie chciał przyjąć urządzenia do naprawy. Jednakże sprzedawca nie może odmówić przyjęcia uszkodzonego towaru do reklamacji, o czym Pan Marian dowiedział się podczas porady prawnej w naszej Kancelarii..

Towar musi być przyjęty, a zgłoszenie rozpatrzone w ciągu 14 dni (pozytywnie lub negatywnie). Najczęściej producent, a nie sprzedawca ocenia, czy uszkodzenie wynika z niewłaściwego użytkowania, czy jest wadą urządzenia.

Nasz Klient wrócił do sklepu i kategorycznie zażądał przyjęcia do ekspertyzy swojego zepsutego ekspresu. Sklep w końcu przyjął ekspres lecz nie odpowiedział na zgłoszenie w ustawowym 14-dniowym terminie.

Pan Marian udał się ponownie do sprzedawcy po trzech tygodniach i po krótkie rozmowie z kierownikiem sklepu otrzymał zwrot pieniędzy – choć mógł wybrać wymianę urządzenia na nowe.

Stało się tak dlatego, że sprzedawca miał obowiązek zastosować się do przepisów dotyczących sprzedaży konsumenckiej – nie załatwienie tego typu zgłoszenia skutkuje domniemaniem uznania roszczeń klienta, niezależnie od przyczyny uszkodzenia sprzętu.